DARMOWA WYSYŁKA OD 100ZŁ

Ubranie motocyklowe od stóp do głów

Ubranie motocyklowe

Z czego składa się ubranie motocyklowe? W zależności od pory roku i przeznaczenia jednośladu na odpowiedni strój można przeznaczyć grube tysiące. Jako że ubranie na motocykl odpowiada nie tylko za komfort, ale też bezpieczeństwo, warto wiedzieć co dokładnie należy kupić przed wyruszeniem w drogę. Jak ubrać się od stóp do głów?

Ubranie motocyklowe zaczyna się od głowy

Wbrew tytułowi opis ubrania motocyklowego zaczniemy nie od stóp, lecz od głowy. W końcu to kask uważany jest za zdecydowanie najważniejszy element stroju motocyklisty. Jego brak odczuć możemy nie tylko w razie wypadku, ale także podczas kontroli. Zgodnie z przepisami policjant jest zobligowany do wypisania mandatu w wysokości 100 zł oraz przyznania 2 punktów karnych. Solidne kaski motocyklowe kosztują od 100 do 500 zł. Jego dobór zależy nie tylko od rozmiaru głowy, ale także warunków, w których zamierza poruszać się motocyklista. Inna ochrona przyda się do wolniejszej jazdy po mieście, inna do długich tras międzymiastowych, a zupełnie odmienna w przypadku jazdy terenowej.

Głowę i jej okolice chroni nie tylko kask. Jeśli spodziewamy się trasy w pełnym słońcu, warto chronić kark specjalnym kołnierzem lub chustą. Do jazdy motocyklem zimą niezbędna jest z kolei termoaktywna kominiarka. Jej zalety docenimy nie tylko przy temperaturze bliskiej zera. Odsłonięcie szyi przy wysokich prędkościach może sprawić, że nawet ładna pogoda nie ochroni nas przed przeziębieniem.

Tułów chronimy na jednośladzie wielowarstwowo

Myśląc o ubraniu motocyklisty wizualizujemy sobie albo ramoneskę, czyli najpopularniejszą kurtkę motocyklistów, albo pełen kombinezon. Wybór pomiędzy tymi opcjami jest najczęściej podyktowany gustem estetycznym. W jednym i drugim przypadku jesteśmy w stanie zapewnić komfort i bezpieczeństwo całemu ciału. W sklepach dla entuzjastów jednośladów trudno byłoby znaleźć produkty, których nie można w prostu sposób uzupełnić o ochraniacze. Całosezonowy kombinezon będzie jednak znacznie bardziej elastyczny, jeżeli chodzi o dostosowywanie się do warunków pogodowych.

Kompletując strój do jazdy nie powinniśmy zapominać, że liczą się nie tylko wierzchnie warstwy. Większość motocyklistów nie przykłada wagi do tego, co zakłada pod kurtkę lub kombinezon. Postawienie na wygodę jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Koszulka t-shirt oraz komfortowa bielizna w większości wypadków wystarczą. Jazda w ekstremalnych warunkach pogodowych wymagała będzie jednak rozwiązań specjalistycznych. Komplet termoaktywnej bielizny jest w takiej sytuacji podstawą!

Ubranie motocyklowe dochodzi aż do stóp

W zależności od tego, czy mamy na sobie kombinezon, czy może nogi chronione są przez spodnie, dobierać będziemy rodzaj i wygląd butów motocyklowych. Również w tym przypadku kwestie estetyczne powinny iść w parze z zapewnianym bezpieczeństwem i wygodą. Komfortowe obuwie dla właścicieli jednośladów musi łączyć w sobie solidną budowę, dodatkowe wzmocnienia i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne z dobrą wentylacją. To element stroju motocyklisty, w przypadku którego warto zainwestować w dedykowane rozwiązania.

Co nosić pod butem? Na rynku znajdziemy oczywiście specjalne skarpety na motocykl, jednak podobnie jak w przypadku koszulki czy bielizny w zwykłych warunkach nie musimy sięgać głębiej do kieszeni po pieniądze na profesjonalny sprzęt. Tak długo jak nie ześlizgują się ze stopy i wykonane są w przeważającej części z tkanin termoaktywnych, skarpety wykorzystywane na co dzień jak najbardziej sprawdzą się podczas jazdy. Bardziej wyrafinowanymi rozwiązaniami warto zainteresować się dopiero wówczas, gdy chcemy poruszać się jednośladem podczas mroźnej pogody.

Dobra ochrona przyda się też dłoniom motocyklisty

Ostatnią częścią ciała, która potrzebuje specjalnej ochrony podczas jazdy, są dłonie. Według wielu motocyklistów ich dobra osłona jest niemal tak samo istotna jak kask chroniący głowę. Priorytetowe właściwości rękawic motocyklowych zależne są oczywiście od tego, do czego używamy naszego jednośladu.

Na co powinni zwracać uwagę różni motocykliści?

  • Wygoda i ochrona przed deszczem oraz chłodem – najistotniejsza będzie dla osób robiących długie trasy, ale nie rozwijających przy tym zawrotnych prędkości. Olbrzymim atutem jest membrana.
  • Duża liczba solidnych protektorów i ochraniaczy – przeładowanie nimi sprawdzi się wyłącznie wówczas, gdy nasza jazda ma charakter sportowy. W innym przypadku będą zdecydowanie zbyt niewygodne, zatem do jazdy po mieście lub na dłuższych trasach warto ograniczyć się do podstawowej ochrony kości na wypadek zetknięcia dłoni z asfaltem.
  • Materiał – przyjemny dotyk, dobra wentylacja oraz wytrzymałość zależne są w dużej mierze właśnie od niego. Klasycznym rozwiązaniem jest oczywiście skóra, którą wzmacnia się chociażby kevlarem czy aramidem. Od rodzaju dodatkowych włókien zależy oczywiście wytrzymałość.
  • Dodatki – zarówno funkcjonalne, w rodzaju regulacji rzepem, jak i kosmetyczne, z jednej strony dodające estetyki, ale z drugiej będące niekiedy nadmiarowym “bajerem” nieoptymalnym dla entuzjastów jazdy sportowej.

Czy warto zawracać sobie głowę dodatkami do ubrania na motocykl?

Na koniec zostawiliśmy sobie temat, który wciąż jest przedmiotem gorących dyskusji wśród entuzjastów jednośladów. Czy motocyklista potrzebuje wymyślnych dodatków i akcesoriów, kiedy kompletuje strój do jazdy? Dyplomatyczna odpowiedź brzmi następująco: w pierwszej kolejności należy zadbać o podstawy. Kiedy bezpieczne i komfortowe ubranie na motocykl będzie już skompletowane, jak najbardziej można szaleć.

Dodatkowe zakupy nie muszą zresztą oznaczać wydatków kompletnie niepotrzebnych. Klasyczny przykład stanowi pas nerkowy. To prosty i niedrogi gadżet, który zaspokaja wiele potrzeb motocyklisty jednocześnie. Z jednej strony pomaga uniknąć przewiania, a dzięki ciepłemu mikropolarowi zwiększa komfort cieplny w zimne dni. Z drugiej sprawdzi się też jako miejsce, gdzie przechowamy dokumenty bez potrzeby mocowania saszetek, toreb czy sakw.

1 thoughts on “Ubranie motocyklowe od stóp do głów

  1. Pingback: Ile wynosi koszt ubezpieczenia motocykla w 2021 roku? - Sklep motocyklowy - Biker Market

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Click to access the login or register cheese
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
UTI.PL ShieldPRO